شیرآلات چدنی

 1. آهن تک
 2. chevron_left
 3. شیرآلات
 4. chevron_left
 5. شیرآلات چدنی

شیرآلات چدنی یکی از شیرآلات صنعتی مهم در صنعت ایران هستند.امروزه  پیشرفت علم و تکنولوژی باعث شده است صنعت ما نیز رونق بسیار خوبی بگیرد و شیرآلات صنعتی نیز با آخرین تکنولوژی طراحی و ساخته شوند. تولید کنندگان بسیاری وجود دارند که منطبق با اخرین تکنولوژی شیرآلات چدنی خود را تولید و روانه بازار می کنند.

شیر سوپاپی سوزنی چدنی آهن تک
شیر سوپاپی (شیر سوزنی)
شیر فلکه کشویی چدنی
شیر فلکه کشویی چدنی
شیر یکطرفه خودکار چدنی
شیر یکطرفه (شیر خودکار )
شیر صافی چدنی
شیر صافی چدنی
شیر فشار شکن چدنی
شیر فشار شکن چدنی
شیر تخلیه هوا چدنی
شیر تخلیه هوا چدنی
شیر پروانه ای ویفری گیربکسی
شیر پروانه ای گیربکسی
شیر پروانه ای ویفری اهرمی
شیر پروانه ای اهرمی
شیر آتش نشانی چدنی
شیر آتش نشانی چدنی

برند های تولید کننده شیر آلات چدنی

برند های تولید کننده شیرآلات چدنی شیرآلات چدنی باکیفیتی را تولید و روانه بازار در ایران و جهان میکنند که از معروف ترین آن ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وگ ایران بی همتا
 • شرکت میراب
 • شیرآلات امید گلستان
 • زتکاما
 • شیرآلات صنعتی سام
 • شیرآلات فاراب

شیرآلات چدنی

شیرآلات چدنی همانگونه که از نامش مشخص است از آلیاژ چدن ساخته شده است. شیر آلات چدنی جهت تنظیم ،قطع و وصل جریان لوله در صنایع مختلف از جمله نیروگاه ها،خطوط انتقال آب ،فاضلاب ،تاسیسات مخازن آب ،صنعت پتروشیمی نفت و گاز و پالالیشگاه ها و صنایع دارویی و غذایی و آبرسانی ،سیالات اسیدی و بازی ،سیالات نفتی  ایستگاه نیروی حرارتی ،ایستگاه نیروی هیدرولیكی و…. مورد استفاده قرار میگیرد.

ترکیب ساخت این شیرآلات از گرافیت و چدن می باشد که باعث میشود این شیر الات در برابر شرایط سخت مکانیکی مقاومت بالایی داشته باشد و استهلاک کمتری داشته باشد.همین ویژگی ها باعث شده است که در تاسیسات آبی از این شیر به وفور استفاده شود.

شیرآلات چدنی یکی از مهمترین ارکان  تاسیسات و موتورخانه ی ساختمان ها به شمار می رود. موتورخانه ها وظیفه انتقال آب  سرد و گرم را به شکل صحیح و اصولی به تمام مسیر های سرمایشی و گرمایشی را دارند.استفاده از شیرآلات چدنی در موتور خانه ها به خاطر ویژگی هایی که این شیرآلات دارند زیاد است.

وظایف مهمی که شیرآلات در موتورخانه ها بر عهده دارند عبارت است از :

 •  قطع و وصل جریان آب
 • عدم اجازه بازگشت جریان آب
 • تنظیم فشار

شیرآلات چدنی در سایز های  بالاتر از یک تا ۱۶ اینچ تولید میشود.. البته امکان ساخت شیرآلات  در سایزهای بالاتر هم وجود دارد.شیرآلات چدنی در انواع مختلف و با توجه به سیال و دمای کاری خطوط قابل انتخاب می باشد.شیرهای چدنی دارای بدنه های متفاوتی از یکدیگر می باشند

جنس شیرآلات چدنی

چدن که به عنوان آهن خاکستری نیز شناخته می‌شود، یک نوع فلز است که سالیان سال در حال استفاده است. این آلیاژ از ۹۶٪- ۹۸٪ آهن، ۲٪- ۴٪ کربن و مقادیر کم سیلیکون ساخته شده است. چدن دارای قدرت تحمل قابل ملاحظه‌ای در برابر دما است، به طور مثال چدن هنگامی که تحت فشار قرار می‌گیرد، قادر به تحمل دمای بیش از ۲۱۰۰ درجه فارنهایت است. قدرت چدن بستگی به درجه فشار آن دارد. چدن آهن بسیار قوی است و حتی پس از گذر از ارتعاشات شدید، معمولا از بین نمی‌رود. چدن یکی از گسترده‌ترین آلیاژهای آهن است و از آهن ریخته شده، ساخته می‌شود. برای بدست آوردن چدن، آهن در کنار سایر عناصر آلیاژی در کوره قرار می‌گیرد و تا زمانی که مخلوط مذاب حاصل نشده، ذوب می‌شود. سپس مخلوط مذاب در ابعاد مورد نیاز در قالب ریخته می‌شود.

چدن، از آهن خام خاکستری تولید می شود که با مقداری قراضه آهن در کوره های مخصوص، ذوب می گردند تا مقداری از کربن آن بسوزد و ناخالصی هایی نظیر گوگرد و فسفر که خصوصیات آن را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار می دهند ، به صورت سرباره خارج گردد ، حال فلز مذاب باقی مانده که حاوی مقداری منگنز نیز می باشد ، چدن نام دارد . آلیاژهای چدن ، آهن ، کربن ، منگنز و سیلیسیم است. منگنز چدن را سخت می کند و سیلیسیم هم سبب می شود که کربن چدن به صورت گرافیت در آید. میزان کربن در چدن ۳٫۵-۲ درصد وزن آن بوده و جنس چدن بستگی به سرعت سرد شدن و نیز جنس آهن خامی دارد که در ساخت آن مصرف می شود. نقطه ذوب چدن بین k 1470-1420 می‌باشد که از هر دو ترکیب اصلی آن کمتر است و آنرا به اولین محصول ذوب شده پس از گرم شدن همزمان کربن و آهن تبدیل می‌کند ، چدن بسیار محکم ، سخت و شکننده می‌باشد ، چدن حتی چدن گرمای سفید موجب شکستن اجسام می‌شود قیمت نسبتا پایین و نیز ویژگی های چدن سبب استفاده از آن در صنایع مختلف شده است.

خواص چدن

چدن دارای خواص زیادی میباشد که میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • چدن بدون حالت خمیری از جامد به مایع تبدیل می شود .
 • چکش خواری خوبی ندارد.
 • چدن بسیار محکم ، سخت و شکننده می‌باشد.
 • مقاومت آن در برابر آتش بیشتر از فولاد بوده و دیر زنگ می زند .

انواع چدن

چدن دارای انواع مختلفی می باشد که شامل چدن سفید ، چدن خاکستری ،چدن نیمه خاکستری،چدن سخت و چدن نرم می باشد.

چدن سفید

چدن سفید، در اثر سرد شدن چدن خام در سرعت زیاد تولید می شود و علت سفیدی آن تبدیل نشدن کربن به گرافیت به خاطر سرعت بالای تولید است.

چدن خاکستری

چدن خاکستری، در اثر سرد شدن چدن خام در سرعت پایین تولید می شود و علت تیرگی  آن تبدیل شدن کربن به گرافیت به خاطر سرعت پایین تولید است.

چدن نیمه خاکستری

این نوع چدن بین چدن سفید و خاکستری است.

چدن سخت

برای ساخت چدن سخت ، چدن را گرم کرده وسپس سطح خارجی آن را زود سرد می کنند و اجازه  می دهند که داخل آن به آهستگی خنک گردد. بدین ترتیب سطح آن چدن سفید و مغز آن چدن خاکستری بوده این چدن دیر ساییده می شود و از آن برای ساخت لوله های زیر دال پل ها استفاده می شود.

چدن نرم

برای این که مقاومت چدن در برابر ضربه بالا رود و بتوان آن را چکش کاری کرد ، تکه های چدن سفید و نیمه خاکستری را به همراه مقداری گرد سنگ اکسید آهن حرارت می دهند تا بخشی از کربن آن بسوزد، تردی آن کم شده و نرم شود ، از این چدن در ساخت وسایل کوچک نظیر یراق در و پنجره ، کلید و قفل ، شیر آب و استفاده می کنند.

کاربرد شیرآلات چدنی

کاربرد شیرآلات چدنی به عنوان شیرفلکه چدنی در سایزها و فشارهای مختلف طراحی و تولید می شوند که براساس نیاز و کارآیی می توان از هر یک از آن ها استفاده کرد.

وجود آلیاژ چدن باعث استحکام شیرآلات در برابر ساییدگی، ضربات و اکسیده شدن می شود و کاربرد این شیرآلات و پرفروش بودن این محصولات را توجیه می کند.

یکی دیگر از کاربردهای این شیرآلات با توجه به ایجاد حداقل میزان سرو صدا است که این گزینه یکی از دلایل انتخاب آن در بسیاری از ساختمان ها و مجتمع های مسکونی بوده است.

یکی از مهمترین مزیت های این شیرآلات قیمت مناسب آن است که  آن را به یکی از پرطرفدارترین انواع شیرآلات تبدیل کرده است.

انواع شیرآلات چدنی

انواع شیرآلات چدنی شامل شیر فلکه کشویی، شیر صافی چدنی، شیر یک طرفه یا شیر خودکار، شیر پروانه ای چدنی و … می شود.

شیر فلکه کشویی

یکی از انواع شیرآلات چدنی است که برای قطع و وصل کردن کامل جریان آب در موتورخانه کاربرد دارد.شیر فلکه کشویی خود شامل دو نوع شیر فلکه کشویی زبانه فلزی و شیر فلکه کشویی زبانه لاستیکی است.

شیر صافی چدنی

یکی دیگر از انواع شیرآلات چدنی است که به شکل y بوده و کار اصلی آن جلوگیری از ورود اشیا و اجسام خارجی به داخل خطوط لوله است و در صورت جدا نشدن از آب  می تواند به سیستم تاسیسات و موتورخانه آسیب برساند.

شیر یک طرفه

یکی از انواع شیرآلات چدنی بوده و عملکرد  آن به صورت خودکار بوده و اپراتوری آن را کنترل نمی کند. شیر یک طرفه یا شیر خودکار دو دهانه دارد که یکی برای ورود سیال و دیگری برای خروج آن و فقط در یک مسیر به کار برده می شود.

شیر پروانه ‌ای

از انواع شیرآلات چدنی است و طراحی بسیار ساده و خاصی دارد، از يك بدنه معمولی و يك صفحه مدور تشكيل شده  که اين صفحه حول ميله‌ ای در حدود °۹۰ می چرخد و با یک اهرم به قسمت حركت دهنده شير وصل است.

کاربرد شیر پروانه ‌ای در ايستگاه نيروی حرارتی، ايستگاه نيروی هيدروليكی، صنايع نفت، گاز، پتروشيمی و ساير رشته ‌های صنعتی  و لوله كشی آب و فاضلاب است.یکی از ویژگی شیر پروانه‌ ای افت بسیار کم و آب بندی مطمئن است.

شیرآلات چدنی از نظر کارایی 

شیرآلات چدنی از نظر کارایی به شش دسته تقسیم بندی میشوند که عبارتند از :

 1.  شیر کشویی زبانه لاستیکی
 2.  شیر کشویی زبانه فلزی
 3.  شیر سوپاپی 
 4.  شیر اهرمی
 5.  شیر یکطرفه
 6.  شیر صافی

همچنین این شیرآلات را می توان بر اساس نوع محرک به ۵ دسته زیر تقسیم بندی نمود.

 • . عملگر دستی
 • . عملگر برقی
 • . عملگر خودکار
 • . عملگر پنوماتیکی
 • . عملگر هیدرولیکی

مزایای شیرآلات چدنی

 • ارزان تر بودن
 • سبک وزن بودن
 • استفاده از محرک آسان
 • عدم لزوم به تكیه گاه اضافی

معایب شیر آلات چدنی

یکی از معایب اصلی شیرآلات چدنی این است که آن‌ها به هیچ وجه انعطاف پذیر نیستند و در برابر خمش شکسته میشوند.

ساختمان شیرآلات چدنی

ساختمان شیر های چدنی اغلب دارای اشتراکات است که عبارتند از :

 •  بدنه 
 • دیسک 
 •  نشیمنگاه .
 •  دسته.

در شیر چدنی  یکطرفه که بطور خودکار تنها اجازه جریان در یک سو را میدهد، اجزای دسته و فلکه را ندارد

قیمت  شیرآلات چدنی

قیمت شیر آلات چدنی به پارامتر های مختلفی بستگی دارد .پارامتر های سهولت ساخت، هزینه خرید و نگهداری، میزان تحمل فشار و انتقال دبی کاربرد شیر، تعیین کننده انتخاب شیر آلات میباشند.

شیرهای قطع کن معمولاً قبل از شیرهای کنترل یا توربین ها کاربرد دارند و پشتیبانی از خط لوله به جهت قطع کامل را انجام میدهند. رایجترین شیر های چدنی قطع کن شیر پروانه‌ای،  شیرهای کروی و  شیرهای کشویی میباشند.

شیرهای کنترل کننده‌ی دبی نسبت به شیر های قطع کند دارای پیچیدگی بیشتری است که قیمتش هم نیز به مراتب بالاتر است. نکات مهمی که در طراحی و ساخت این شیرها وجود دارد عبارت است از :

۱- نیروی راه انداز وتجهیزات خاص راه اندازی

۲- ارتعاش شیر

۳- کاویتاسیون

۴- تاثیر در جریان

۵- میزان تحمل فشار

۶- آب بندی وموادمصرفی درآب بندها

۷- سهولت تعمیرو نگهداری ونصب وتنظیم آنها

۸- حوضچه های آرامش

جهت خرید و دریافت لیست قیمت شیرآلات چدنی از تمامی برند های ایرانی و خارجی  با همکاران ارشد آهن تک در تماس باشید.

همواره کارشناسان فروش و مشاورین مجرب فروشگاه آهن تک  در تلاشند تا شما را در زمینه تکمیل اطلاعات در زمینه لوله ، اتصالات و شیرآلات صنعتی و ساختمانی راهنمایی نمایند.

فهرست
تماس با کارشناسان آهن تک
ارسال پیام از طریق واتس آپ