OCTG مخفف  Oil Country Goods Tubular است ، که عمدتا به محصولات لوله کشی مربوط به تولید نفت و گاز (فعالیت های حفاری) اطلاق می شود. لوله های  OCTG اکثرا بر اساس API یا مشخصات استاندارد مرتبط تولید می شود. همچنین  از این لوله ها به عنوان های   لوله حفاری  ، لوله های درزدار فولادی و لوله های دریایی  ، اتصالات و لوازم جانبی استفاده کرد که در صنایع نفتی مورد استفاده در داخل و خارج از کشور قرار دارد.مطابق استاندارد API، از طریق کنترل خصوصیات شیمیایی و تصویب عملیات حرارتی مختلف ، لوله های  OCTG  به بیش از ده درجه از مواد مختلف طبقه بندی می شود.

سه نوع اصلی از محصولات لوله ای OCTG موجود می باشند که شامل لوله های زیر می باشند:

  • DRILL PIPE
  • CASING
  • TUBING

DRILL PIPE یا لوله های مته ای (لوله های حفاری) نوعی از لوله های بدون درز می باشند که در این لوله ها عنصری به نام بیت مته را می چرخاند و باعث به حرکت در آمدن حفاری میشود.این کار باعث می شود تا مایع حفاری از طریق بیت پمپاژ شود و از حلقه پشتیان تهیه شود .از ویژگی های این لوله ها این است که در معرض تنش محور ،گشتاور بسیار زیاد و فشار داخلی بالا می باشد. به همین دلیل این لوله ها ،لوله های بسیار مهمی می باشند.لوله های  مته به طور معمول برای لوله فولادی بادوام مورد استفاده در حفاری قرار میگیرند که این لوله ها در  استانداردهای  API 5DP و API SPEC 7-1 موجود می باشند.

CASING PIPE که از آن  با عنوان لوله های محفظه ای فولادی نیز یاد میشود برای گودبرداری  استفاده میشود.این لوله ها برای گودبرداری استفاده میشود تا به با استفاده از ایجاد حفره در زمین به نفت و گاز دست پیدا کنند.این لوله ها همانند لوله های حفاری تنش محور می باشد. این لوله ها که قطر آن ها بزرگ می باشد درون یک سوراخ بزرگ ایجاد میشوند و با سیمان از آن ها نگه داری میشود. این لوله ها از نظر وزن سنگین لوله ، فشار خارجی  که توسط سنگ اطراف آن به لوله وارد میشود  و فشار داخلی که توسط پالایش مایعات به بدنه آن وارد میشود در معرض تنش محوری قرار دارد.این لوله ها دارای وزن سنگین می باشند که جز مهمی از لوله های OCTG می باشند.

TUBING لوله است که داخل کوره قرار دارد.  این نوعی از لوله های OCTG ساده ترین نوع از این لوله ها است است که در نهایت نفت را از زیر زمین به بالای زمین انتقال می دهد. این لوله ها در متراژ هایی حدود ۹ متر (۳۰ فوت) وجود دارد که دارای اتصالات رشته ای در هر طرف هستند که می توانند در حین حمل و نگهداری با محافظ های لوله مته محافظت و پوشش داده شوند.این محافظت ها و پوشش ها همچنین به حفاظت در مقابل هر گونه خوردگی که می تواند در طول استخراج اتفاق می افتد، کمک شایانی می کند،که میتواند مانع از ایجاد مشکلات در انتقال نفت از پایین به بالا میشود.

این لوله ها باید بتواند در طی فرآیند استخراج در برابر فشار مقاومت زیادی کند و به اندازه کافی در برابر بارها و تغییر شکل هایی که مربوط به تولید  است مقاومت کند. درست مانند تولید روکش ، این لوله نیز به همین روش تولید می شود اما فرایند ناراحت کننده اضافی برای ضخیم تر ساختن آن اعمال می شود.

 

لوله OCTG

فرآیند های لوله های octg

فرآیندهای تولید لوله های OCTG شامل کلیه دامنه های ابعادی تقریبی می باشد که در ادامه توضیحاتی درباره اندازه لوله ها و فرآیند تولید آن ها ذکر میشود.

  • برای لوله های با اندازه های بین ۲۱ و ۱۷۸ میلی متر OD فرایند نورد مداوم مندرل و فرایند نیمکت فشار استفاده میشود.
  • برای لوله های با اندازه های بین ۱۴۰ تا ۴۰۶ میلی متر OD فرآیند نورد پلاگین استفاده میشود.
  •  برای لوله های با اندازه های بین ۲۵۰ تا ۶۶۰ میلی متر OD از فرآیند کراس سوراخ کردن و گشت زنی غلتکی استفاده میشود.

این فرآیندها به طور معمول اجازه پردازش ترمومکانیکی را برای محصولات نواری و صفحه ای که برای لوله های جوش خورده استفاده می شود را نمیدهند. بنابراین ، لوله های  بدون درز با مقاومت بالا باید با افزایش مقدار آلیاژ در ترکیب با یک عملیات حرارتی مناسب  تولید شود.

پاسخگویی به نیاز اساسی یک زیر ساختار کاملاً مارتنزیتی است به طوری که حتی در ضخامت دیواره لوله های بزرگ ، نیاز به استحکام خوب دارد.
کروم و منگنز عناصر اصلی آلیاژی لوله ها هستند که برای تولید سختی پذیری خوب در فولاد معمولی با حرارت  بالا استفاده می شوند. با این حال ،  برای نیاز به مقاومت در برابر  ترک خوردگی از سولفید (SSC) استفاده  میشود تا آن ها را محدود کند.
فلز منگنز میتواند در طول ریخته گری به طور مداوم از هم جدا شود و اجزای بزرگ منگنز را تشکیل دهد که مقاومت در برابر ترک خوردگی ناشی از هیدروژن را کاهش می دهد.
 سطوح بالاتر کروم می تواند منجر به تشکیل رسوبات کروم با مورفولوژی بالا در  صفحه شود ، که به عنوان جمع کننده هیدروژن و آغازگر کرک عمل می کنند.آلیاژهای دارای  مولیبدن می تواند بر غلظت آلیاژ منگنز و کروم غلبه کند. مولیبدن سخت تر از منگنز و کروم است ، بنابراین می تواند به راحتی اثر کم شدن این عناصر را بازیابی کند.
در سال های اخیر ، حفاری های چاه های عمیق و مخازن حاوی آلاینده هایی که باعث حمله به خوردگی می شوند ، تقاضای زیادی  را برای مواد و عناصر با مقاومت بالاتر در برابر آغشتگی هیدروژن و سولفید را ایجاد کرده اند.
مارتنزیت با درجه حرارت بالا سازه ای است که در مقادیر بالاتر از مقاومت در برابر سولفید مقاوم است و ۰٫۷۵٪ غلظت مولیبدن است که ترکیب بهینه ای از استحکام عملکرد و مقاومت در برابر سولفید را ایجاد می کند .

قیمت لوله های OCTG

قیمت لوله های حفاری نفت و گاز بسته به شرایط و عوامل زیادی می باشد و به علت نوسانات بازار متغیر می باشد.جهت استعلام قیمت لوله با کارشناسان آهن تک تماس بگیرید و پس از مشورت و راهنمایی در زمینه لوله محصول مورد نظر خود را انتخاب کنید.


 مقاله پیشنهادی:لوله آتشخوار چیست

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
تماس با کارشناسان آهن تک
ارسال پیام از طریق واتس آپ