۱۰روش برش لوله فولادی

روشهای متفاوت برش لوله فولادی 

 

لوله فولادی سیاه  اگرچه یک ماده فلزی سخت برش (hard-to-cut)است، و براده ها و ذرات حاصل از برش آن به شدت چسبنده است واین براده های فولادی به تراشه ها و ابزارهای اصلی برش لوله فولادی می چسبند، اما موادی فوق العاده قوی و محکم نیستند. بنابراین لوله فولادی به عنوان یک ماده سخت برش طبقه بندی می شود.

در اینجا اثرات چندین روش برش رایج در برش لوله های فولادی(steel pipe cutting) ارائه شده است.

 

۱- برش شعله ای یا هواگاز لوله فولادی ( flame cutting steel pipe)

 

این روش برش لوله فولادی روش خیلی خوبی نیست ، زیرا در هنگام برش لوله مطمئناً دهانه لوله فولادی تغییر رنگ می دهد. نقطه ذوب اکسید فولاد ضد زنگ نیکل اکسید کروم (chromium oxide nickel stainless steel oxide)از نقطه ذوب مواد سازنده آن بالاتر است ، بنابراین بهتر است از برش اکسیژن برای برش لوله فولادی استفاده نشود.

 

 

 

۲- برش لوله فولادی با دستگاه جوشکاری

 

معایب برش لوله فولادی به این روش برش یکی اینکه الکترود های گرافیتی (سیم جوش) دود ، گرد و غبار و اشعه الکترود زیادی تولید می کنند که این مواد بشدت برای انسان مضراست.

همچنین بعد ازعملیات برش لوله فولادی با این روش دیواره داخلی لوله با مقدار زیادی باقیمانده فلز ذوب شده حاصل از برش جوشکاری که بعد ازعملیات برش لوله خنک شده و به شدت به لوله فولادی چسبیده است پوشانده شده است که برداشتن آنها کاردشواراست.

 

برش لوله فولادی با دستگاه جوشکاری

 

۳- برش لوله فولادی به روش وایر کاتینگ

 

برش لوله های فولادی سیاه با استفاده از دستگاه وایر کاتینگ می تواند الزامات کیفیت برش را برآورده کند. اما باید توجه داشت که لوله فولادی پس از برش ، رنگ خود را تغییر می دهد و باید کاملا صیقل داده شود تا جلا پیدا کند. سرعت انجام عملیات برش لوله فولادی بسیار کند است و می توان ساعت های طولانی از چرخه تولید را به خود اخصاص دهد.

 

برش لوله فولادی با دستگاه جوشکاری

 

 

۴- برش لوله فولادی با استفاده از دستگاه فرز سنگی 

 

برش لوله فولادی با دستگاه برش فرزسنگ زنی از دستگاه برش چرخ معمولی با دیسک ساینده به جای تیغه دیسک برنده استفاده می کند تا بعد از برش لوله فولادی براده ها و لبه های تیزایجاد شده دراثر برش را از بین ببرد. همچنین می توان ازدستگاه جداکننده اتوماتیک لوله فولادی برای از بین بردن این تیغه های تیزاستفاده کرد.

این روش برش لوله فولادی از نظر کارایی خیلی خوب است و هزینه آن بسیار کم است. با این وجود مقدار زیادی دیسک ساینده (سنگ چرخنده دستگاه فرز) مصرف می کند.

برش لوله فولادی به این روش زمانی مناسب است که سایز لوله فولادی از نظر قطرلوله کوچک باشد.

 

برش فلزی سنگ فلزی

 

۵- برش لوله فولادی با استفاده از ماشین تراش اتوماتیک 

 

برای برش لوله فولادی با کیفیت بالا این ابزار توصیه می شود.ماشین تراش اتوماتیک صرفا برای برش لوله های فولادی با دیواره نازک  که خیلی ضخیم نیستند طراحی شده است. اگرچه این تجهیزات برای خرید گران قیمت هستند ، اما بسیار بادوام بوده و سطح برش خورده لوله فولادی بعد از برش آن بسیار صاف و همواراست.

 

اما برای کار با ماشین تراش اتوماتیک لوله فولادی نیازمند نیروی آموزش دیده برای کار با این ابزار است و اینکه هنگام استفاده از ماشین تراش باید جابه جایی و تنظیم لوله زیر دستگاه تراش توسط  فرد انجام شود برای برش لوله فولادی با طول خیلی بلند مناسب نیست واز سختی های کار با این ماشین ابزار است، وهمچنین نمی توان لوله های فولادی قطر بزرگ را با این ابزار برش داد.

 

برش لوله فولادی با استفاده از ماشین تراش اتوماتیک

 

 

۶- برش لوله فولادی با دستگاه چرخشی اتوماتیک

برش چرخشی اتوماتیک لوله فولادی شبیه به ماشین ابزار تراش اتوماتیک است ، اما این ابزار چرخنده اتوماتیک است که چرخانده می شود و لوله فولادی ثابت است پس مشکل ماشین تراش اتوماتیک که یکی از سختی های کار با ان جابجایی لوله فولادی با طول خیلی بلند است که باید توسط فرد انجام شود و ماشین تراش ثابت است را ندارد.

وهمچنین اینکه دهانه ابزار برش چرخشی متناسب با سایزلوله فولادی باز و تنظیم میشود، وامکان برش لوله های فولادی با سایز بزرگ و قطرزیاد را دارد برعکس ماشین ابزار تراش که این امکان وجود نداشت .

دستگاه برش لوله فولادی چرخشی اتوماتیک قابل حمل است ومی توان در مکان های مختلف از آن استفاده کرد، درحالی که ماشین ابزار تراش لوله فولادی باید در یک مکان ثابت شود و قابل حمل نیست برای کارهای موردی برش لوله فولادی.

برای دستیابی به برش تیغه ای لوله فولادی ابزار برش چرخشی از دو تیغه برشی به طور همزمان استفاده می کند، به طوری که تیغه دوم برای اصلاح و هموار کردن اثرات تیغه برش اول است. عملیات برش با استفاده ازاین ابزار بسیار کارامد و موثراست.

تیغه های ماشین چرخشی لوله فولادی را می توان در دستگاه های سنگ زنی معمولی (دستگاه فرزgrinding machines) تیز کرد و دوام این ابزارها نیز نسبتاً زیاد است. کارکردهای خوکار از قبیل سوار شدن عالی (feeding)روی لوله فولادی ،تغییراندازه برای لوله با سایزهای مختلف و تغییر اندازه دهانه آن درهنگام برش لوله، با گیره و محکم نگه داشتن لوله (clamping)، بستن و رهای سازی آن بر روی لوله وراحتی چرخاندن آن به دور لوله تا اینکه عملیات برش لوله فولادی به انجام برسد ازمزایای دستگاه برش چرخشی لوله فولادی است.

 

برش لوله فولادی با دستگاه چرخشی اتوماتیک

 

۷- برش لوله فولادی با دستگاه برش اره فلزی 

برش لوله فولادی به روش برش اره مدور فلزی خوب است و می تواند چندین برش را همزمان انجام دهد، اما تراشه ها و براده های لوله فولادی  به راحتی می توانند به این ابزار برش بچسبند.

برای برش باید ازصفحه کرومی(chrome plated) یا تیغه های اره بر نیتریدی (nitrided saw blades) استفاده کرد.

برای برش لوله فولادی ازابزارهای تیغه تیتانیومی نباید استفاده کرد زیرا بسیاری از تولید کنندگان برای بدست آوردن سود بیشتر، صفحات و تیغه های اره را با مواد بی کیفیت تولید می کنند ، به گونه ای که لوله های فولادی برش خورده دراثر حرارت تغییر شکل می دهند.

ابزاربرش باید دائماً تیز وبرنده باشد و با یک تیغه نو مجهز شود. هنگام کار با دستگاه برش اره ای درصورت بی احتیاطی تیغه اره به راحتی شکسته می شود،به همین دلیل استفاده از تیغه اره برای برش لوله فولادی بسیار گران تمام می شود.

 

لوله فولادی جوش

 

 

۸- برش لوله فولادی به روش برش پلاسما

 

برش پلاسما یک دستگاه برش اتوماتیک پلاسما است ، سرعت برش این ماشین برش لوله فولادی بسیاربالا است، اما دیواره داخلی لوله فولادی بعد از برش با مقدارزیادی از باقیمانده های فلزی ذوب شده و خنک شده همراه است که به بدنه لوله فولادی بشدت چسبیده اند،که تمیز کردن این باقی مانده های چسبیده به لوله فولادی بسیار مشکل است.

برش لوله فولادی با برش پلاسما با گرم شدن لوله همراه است ، بنابراین دهانه لوله فولادی که در اثرحرارت تغییر رنگ داده است باید تمییز و بی رنگ شود.

 

 

۹- برش لوله فولادی با دستگاه برش جت آب 

 

کیفیت برش لوله فولادی با دستگاه برش جت آب بهتراست، اما این ماشین بسیار گران قیمت و هزینه تجهیزات بسیار بالا ست .

برش لوله فولادی به روش جت آب به دلیل بالا بودن هزینه برق و سایر تجهیزات بهترین روش برش نیست .

 

 

 

۱۰- برش لوله فولادی به استفاده از لیزر

 

برش لوله فولادی با استفاده از ماشین لیزر، این روش بسیار قدرتمنداست .

سرعت برش بسیار بالا و کیفیت برش عالی است.

اما دستگاه ماشین لیزر و تجهیزات آن بسیار گران قیمت هستندو این ماشین برش  لیزری متناسب کارخانه های بزرگ است که عملیات برشی انها در مقیاس خیلی زیاد انجام میشود .

 

 

آهن تک  بزرگترین تامین کننده انواع لوله های لوله مانیسمان ،لوله گالوانیزه،لوله گلخانه ای ،لوله آتشخوار ،لوله جدار چاه ،لوله اسپیرال ، لوله سیاه … در سراسر ایران  است. ما متخصص لوله هستیم و از سال ۱۳۷۸ خدمات و محصولات با کیفیتی را به  مشتریان گرامی  ارائه می دهیم.

 

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
تماس با کارشناسان آهن تک
ارسال پیام از طریق واتس آپ