اتصالات درزدار

  1. آهن تک
  2. chevron_left
  3. اتصالات فلزی و صنعتی
  4. chevron_left
  5. اتصالات درزدار

اتصالات درزدار به اتصالات جوش نیز معروف است. اتصالات درزدار با ورق نورد و جوشکاری درز (معمولاً با جوشکاری مقاومتی الکتریکی (“ERW”) یا جوشکاری فیوژن الکتریکی (“EFW”) تشکیل می‎شود. فلاش جوش را می‎توان با استفاده از تیغه روسری از هر دو سطح داخلی و خارجی جدا کرد. همچنین می‎توان ناحیه جوش را تحت عملیات حرارتی قرار داد تا درز کمتر دیده شود. اتصالات درزدار اغلب تحمل ابعاد محکم‎تری نسبت به نوع بدون درز دارند و می‎توانند ارزان‎تر تولید شوند.

البته از نظر تاریخی، لوله های بدون درز نسبت به انواع دیگر، فشار را بهتر تحمل می‎کردند و اغلب از لوله های جوش دار بیشتر در دسترس بودند.

اتصالات لوله درزدار، به گونه ای طراحی شده اند که انتهای آنها به لوله ها جوش داده شود تا لوله(ها) را به هم متصل کند. با استفاده از اتصال لوله ها از طریق اتصالات درزدار، می‎توان مسیر لوله ها را تغییر داد، یا لوله ای با قطر کوچک‎تر یا بزرگ‎تر به لوله اول وصل کرد و یا انشعاب انجام داد. این اتصالات درزدار پس از آن به بخشی از یک سیستم برای انتقال سیالات (نفت، گاز، بخار، مواد شیمیایی و غیره) با روشی ایمن و کارآمد، در فواصل کوتاه یا طولانی تبدیل می‎شوند. انواع دیگر اتصالات را می‎توان با رزوه یا سوکت جوش داد.

زانو 90 درحه درزدار
زانو ۹۰ درجه درزدار
سردنده درزدار
سردنده درزدار
بوشن درزدار
بوشن درزدار
کپ درزدار
کپ درزدار
سه راهی مساوی درزدار
سه راهی مساوی درزدار
تبدیل درزدار
تبدیل درزدار
سه راه تبدیلی درزدار
سه راهی تبدیلی درزدار
ولدولت درزدار
ولدولت

تولید کنند گان اتصالات سیاه درزدار

از تولید کنندگان اتصالات سیاه درزدار میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اتصالات درزدار ایران اتصال
  • اتصالات درزدار ساخت ایران

اتصالات سیاه درزدار

اتصالات سیاه درزدار با استفاده ورق فلزی و فرآیند سخت کاری و جوشکاری ساخته می شود. اتصالات درزدار بر اساس فشار و دما و جنس لوله در سیستم انتخاب می شوند و نسبت به اتصالات مانیسمان هزینه کمتری دارند .

از جمله اتصالات سیاه درزدار می توان به زانو ۹۰درجه، سه راهی مساوی، سه راهی تبدیلی، تبدیل، کپ، سر دنده و بوشن اشاره کرد.

اتصالات سیاه درزدار جزء اتصالات جوشی مانند مانسیمان است، با تفاوت هایی در مراحل ساخت و پیاده سازی آن ها.

تولید در اتصالات جوشی متصل، با استفاده از قالب یا درز جوش در بدنه انجام می شود، انواع اتصالات سیاه درزدار به دلایل زیادی از جمله کیفیت بالا و قیمت مناسب، محبوب و پرطرفدار است.

اتصالات سیاه درزدار نقش مهم و کاربردی در صنایع آب و فاضلاب و ساخت لوله های گاز، بخار و هوا دارند، این اتصالات جوشی در سایزهای ۱٫۲ تا ۱۶ اینچ مطابق با استانداردهای جهانی مصرف می شود.

از ویژگی های اتصالات درزدار میتوان به مقاومت در برابر ضربه و خوردگی ، لبه هایی V شکل شاره کرد.این اتصالات در امتداد لوله ها قرار می گیرند و فضای بین آن ها با استفاده از آلیاژهای جوشکاری پر و آب بندی می شود و در نهایت لبه های آن ها پخ زده می شود.

قیمت اتصالات سیاه درزدار

قیمت اتصالات سیاه درزدار با توجه به مراحل انجام و استفاده از دستگاه ها و تجهیزات روز دنیا و همچنین به کارگیری نیروی متخصص و حرفه ای تعیین می شود.

جهت استعلام قیمت اتصالات سیاه درزدار با کارشناسان ما در بازرگانی آهن تک در تماس باشید.

کاربرد اتصالات سیاه درزدار

اتصالات سیاه درزدار جهت اتصال لوله های فلزی به یکدیگر و انشعاب گرفتن و تبدیل سایز لوله ها به کار می روند.

اتصالات سیاه درزدار به دلیل جوشی بودن سیستم را آب بند دائمی می کند و استحکام سیستم لوله کشی را افزایش می دهد.

مقاومت فشاری و دمایی اتصالات سیاه درزدار نسبت به اتصالات مانیسمان کمتر است.

اتصالات جوشی درزدار مرغوب همانند اتصالات مانیسمان بسیار مستحکم بوده و در مقابل خوردگی و زنگ زدگی نیز مقاوم هستند و از آنها به منظور کاهش سایز خط لوله، تغییر جهت و گرفتن انشعاب در سرویس های آبرسانی و گازرسانی ساختمان استفاده می شود.

کاربرد اتصالات درزدار

کاربرد اتصالات سیاه درزدار برای سیستم های آبرسانی، صنایع غذایی، دارویی، پتروشیمی و موتورخانه ها بوده، برای تکمیل لوله کشی و اتصال لوله ها به یکدیگر، انشعاب گرفتن از آن ها، مسدود کردن مسیر سیالات و غیره است.

کاربرد این اتصالات برای سیستم های فشار قوی می باشد و توجه به مشخصه های فنی و سایز لوله ها نکات مهمی هستند که باید زمان خرید اتصالات سیاه درزدار مورد ارزیابی قرار بگیرند.

لوله سیاه درزدار سپنتا در اصل یکی از زیر شاخه های اصلی لوله فولادی به حساب می آید و کاربردهای بسیار متنوعی در صنایع مختلف دارد.

لوله های درزدار در ایران در دو کارخانه سپاهان و سپنتا تولید و در کشور توزیع میشوند و هر کدام ویژگی ها و مشخصات فنی منحصر به فردی دارند.

عملکرد جوش

ترکیب شیمیایی لوله درزدار متوسط و لوله بدون درز تفاوت خاصی دارد. تولید قطعات فولادی بدون درز تنها تحت الزامات اساسی انجام می‎شود. اگر بخواهید فولاد لوله بدون درز را با ترکیب شیمیایی مناسب برای جوشکاری تولید کنید. باید سیلیکون، گوگرد، منگنز، اکسیژن و فریت مثلثی و سایر عناصر را با توجه با نسبت معینی، در فرآیند جوشکاری با یک جوش حرارتی انتقال آسان مخلوط کرد، به طوری که کل جوش نفوذ کند. عدم وجود ترکیب شیمیایی فوق در فولاد بدون درز، در فرآیند جوشکاری عوامل مختلفی از ناپایداری را تولید می‎کند، جوشکاری غیرقابل نفوذ آسان نیست. ترکیب شیمیایی در فولاد درزدار با ترکیب شیمیایی فولاد بدون درز برای جوشکاری یکسان است.

استحکام

استحکام لوله بستگی به ترکیب آلیاژی دارد که حاوی همان آلیاژ است و عملیات حرارتی استحکام لوله بدون درز و درزدار در اصل، یکسان است. پس از تست کشش و تست ارتعاش سه بعدی، در لوله درزدار، پارگی، تقریباً در مکانی دور از نقطه جوش یا مناطق گرم ‎شده رخ می‎دهد. زیرا ناخالصی جوش، کمتر و نیتروژن بیشتر است و در نتیجه استحکام جوش، نسبت به قسمت های دیگر بهتر است. به طور کلی یک لوله درزدار، می‎‎تواند ۸۵٪ فشار مجوز را تحمل کند.

زانویی درزدار چگونه ساخته میشود؟

مواد اولیه زانویی درزدار، لوله های فولادی و صفحات آهنی هستند. همچنین از فناوری فشار گرم برای تولید زانویی با لوله فولادی درزدار استفاده می‎شود. معمولاً قطر زانویی زیر DN600 توسط لوله فولادی تولید می‎شود. قطر بیش از DN600 نیاز به تولید ورق فولادی دارد. فرآیندهای تولید، ابتدا صفحه فولادی را خم می‎کنند، سپس به شکل های دایره‎ای، مربعی و غیره جوش می‎دهند. زانویی فولادی درزدار دارای ویژگی های راندمان تولید بالا، هزینه کم و صرفه جویی در مواد است.

به طور کلی، اتصالات درزدار، بخش زانوهای لوله فولادی می‎توانند ۲۰٪ فشار کاری کمتری نسبت به لوله‎های بدون درز تحمل کنند. این قابلیت اطمینان، دلیل اصلی در پاسخ به این سوال است که چرا مردم به سمت زانویی لوله فولادی بدون درز می‎روند. در حقیقت، تمام خطوط لوله صنعتی با زانویی لوله‎های بدون درز انجام می‎شود، زیرا زانوها تحت فشارهای حرارتی، شیمیایی و مکانیکی شدید قرار می‎گیرند. زانوهای درزدار در صنایع هوافضا، خودرو و الکترونیک بیشتر ترجیح داده می‎شوند زیرا بودجه و فشار کاری که بر روی خط لوله وارد می‎شود نسبتاً کم است.

زانو 90 درحه درزدار

اتصالات درزدار لوله فولادی

اتصالات لوله فولادی درزدار در محدوده جوش لب به لب و جوش سوکتی است.

اتصالات درزدار که با جوش به لوله متصل می‎شود، عمدتاً برای اتصال به لوله فولادی استفاده می‎شود. مخصوصاً برای خطوط لوله طولانی مناسب است، اما برای جداسازی مکرر لوله‎ها راحت نیست. می‎توان آن را لحیم کاری کرد که اغلب برای لوله های مسی استفاده می‎شود. اتصالات درزدار لوله فولادی؛ شامل زانویی، فلنجی، سه راهی، کاهنده، سر و انواع دیگر می‎باشد.

اتصالات جوش سوکتی

اتصالات درزدار جوش سوکتی، دارای یک سوکت یا شکاف برای سر خوردن لوله است. یک جوش پشتی برای نگه داشتن لوله در اتصالات اعمال می‎شود. اتصالات جوش سوکتی به دو روش دراپ فورج یا فورج شکسته تشکیل می‎شوند. آنها به صورت جامد ساخته می‎شوند و نیاز به ماشین کاری کامل دارند.

این اتصالات را می‎توان از کربن، آلیاژ یا فولاد ضد زنگ و در آلیاژهای نیکل در درجه‎ بندی‎های ۱۵۰، ۳۰۰۰، ۶۰۰۰ و ۹۰۰۰ پوند ساخت. سوراخ یا آبراه برای مطابقت با جدول ۴۰، ۱۶۰ و لوله DXH ماشین‎کاری می‎شود. آنها (مانند اتصالات پیچی از جمله بوش‎های درج کاهش دهنده) در اشکال و اندازه ‎های مشابه، موجود هستند.

کاربرد اتصالات درزدار 

در صنایع شیمیایی، فشار فرآیند در حال افزایش است. میدان برق، با فشار بخار بالا و سیستم های خاموش ‎کننده هیدرولیک و پنوماتیک، برای پیشگیری از هر گونه عواقب احتمالی، حداکثر بی‎اعتمادی، را می‎طلبد. نیروگاه‌های هسته‌ای با مواد «گرم» خود نیز مشکلات مخاطر‎آمیز زیادی دارند. چنین نواحی مشکلی، باعث افزایش استفاده از اتصالات لوله درزدار دائمی شده است زیرا یک سیستم خط یکپارچه محکم را فراهم می‎کند که تحت تأثیر ضربه، لرزش یا اعوجاج حرارتی قرار نمی‎گیرد.

تولید لوله درزدار

لوله درزدار به صورت یک نوار فولادی بلند و پیچیده به نام اسکلپ شروع می‎شود. اسکلپ به طول مورد نظر بریده می‎شود و در نتیجه یک ورق مستطیلی صاف ایجاد می‎شود. انتهای ورق مذکور، بخش بیرونی آن را تشکیل می دهد و از طریق آن می‎توان قطر بیرونی ورق را محاسبه کرد.

ورق های مستطیل شکل، از طریق یک دستگاه نورد تغذیه می‎شوند که اضلاع بلندتر را به سمت بالا می‎پیچد و یک استوانه را تشکیل می‎دهد. در فرآیند  ERW(مقاومت الکتریکی جوش داده شده)، جریان الکتریکی با فرکانس بالا بین لبه ها عبور می‎کند و باعث ذوب و جوش خوردن آنها می‎شود.

مزیت لوله ERW این است که از فلزات همجوشی استفاده نمی‎شود و درز جوش دیده نمی‎شود یا احساس نمی‎شود. در حالی که جوشکاری زیرپودری دوبل (DSAW) ،یک مهره جوش آشکار به جا می‎گذارد که بسته به کاربرد باید حذف شود.

تکنیک های تولید اتصالات درزدار در طول سال‎ها بهبود یافته است. شاید مهم‎ترین پیشرفت، تغییر به سمت جریان های الکتریکی با فرکانس بالا برای جوشکاری بوده است. در حالی که در سالهای قبل از دهه ۱۹۷۰ از جریان های الکتریکی دارای فرکانس پایین استفاده می‎شد و این مسئله، محل جوشکاری را، بیشتر در معرض خوردگی و شکست قرار می‎داد.

اکثر انواع لوله های درزدار پس از ساخت، نیاز به عملیات حرارتی دارند.

دیدگاه های تاریخی و موارد استفاده برای لوله های فولادی درزدار در مقابل لولههای فولادی بدون درز

به طور کلی، لوله های درزدار ذاتا ضعیف تر تلقی می‎شوند زیرا شامل یک درز جوش هستند. لوله بدون درز فاقد این نقص ساختاری بوده و ایمن‎تر قلمداد می‎شوند.

البته درست است که لوله های درزدار، درزهایی دارند که از لحاظ نظری آنها را ضعیف‎تر می‎کند، اما تکنیک های تولید لوله های درزدار و رژیم های تضمین کیفیت هر کدام به گونه ‎ای بهبود یافته ‏اند که به همان اندازه می‎توانند خوب عمل کنند.

در حالی که مزیت ظاهری ممکن است به نفع لوله های بدون درز سنگینی کند، به لوله کشی بدون درز، این انتقاد وارد است که فرآیند نورد و کشش، باعث ایجاد ضخامت دیواره ناسازگار، در مقایسه با ضخامت دقیق‎تر ورق‎ه ای فولادی درزدار می‎شود.

استانداردهای صنعتی که بر ساخت و مشخصات ERW و لوله ‏های فولادی بدون درز حاکم هستند، هنوز هم این تصورات را منعکس می‏کنند. برای مثال در نیروگاه‎ های برق، صنعت داروسازی و صنعت استخراج نفت و گاز، به دلیل وجود فشار و دمای بالا، لوله‎ کشی بدون درز، مورد استفاده قرار می‎گیرد. لوله‌های درزدار (که معمولاً ارزان‌تر تولید می‌شوند و به‌طور گسترده‌تر در دسترس هستند) تا زمانی که دما، فشار و سایر متغیرهای سرویس، از پارامترهای ذکر شده در استاندارد قابل اجرا، تجاوز نکنند، در تمام صنایع، به کار گرفته می‌شوند.

در کاربردهای ساختاری، هیچ تفاوتی در عملکرد بین ERW و لوله فولادی بدون درز وجود ندارد. اما زمانی که لوله‌های درزدار ارزان‌تر، به همان اندازه خوب کار می‌کنند، منطقی نیست که لوله ‎های بدون درز را انتخاب کنیم.

قیمت اتصالات درزدار

جهت استعلام قیمت اتصالات درزدار میتوانید از طریق شماره تماس شرکت بزرگ آهن تک با کارشناسان ما در تماس باشید و از قیمت لحظه ای و به روز  اتصالات درزدار مطلع شوید.

فهرست
تماس با کارشناسان آهن تک
ارسال پیام از طریق واتس آپ