اتصالات گالوانیزه

 1. آهن تک
 2. chevron_left
 3. اتصالات فلزی و صنعتی
 4. chevron_left
 5. اتصالات گالوانیزه

اتصالات گالوانیزه زمانی است که یک پوشش محافظ فلز روی، روی فولاد یا آهن اعمال می‎شود تا از زنگ زدگی جلوگیری شود. رایج ‎ترین روش، گالوانیزه گرم است که از طریق آن، قطعات فلزی به طور کامل در حمامی از روی مذاب غوطه ور می‎شوند.

آبکاری روی (همچنین به عنوان الکترو گالوانیزه شناخته می‎شود) فرآیندی است که در آن روی با استفاده از جریان الکتریسیته اعمال می‎شود. در حالی که محافظ ضدزنگ است، پوشش نازک‎تر آن به اندازه گالوانیزه گرم مقاوم در برابر زنگ نیست. مزیت اصلی آن ارزان‎تر و راحت تر بودن جوش است.

بنابراین وقتی “گالوانیزه” را می‎بینید از دانش تازه به دست آمده خود استفاده کنید تا مطمئن شوید که گالوانیزه گرم است و گالوانیزه نشده است.

زانو 90 درجه گالوانیزه
زانو ۹۰ درجه گالوانیزه
چپقی گالوانیزه
چپقی گالوانیزه
بوشن توپی گالوانیزه
بوشن گالوانیزه
زانو 45 درجه گالوانیزه
زانو ۴۵درجه گالوانیزه
سه راهی مساوی گالوانیزه
سه راهی مساوی گالوانیزه
مغزی گالوانیزه
مغزی گالوانیزه
درپوش گالوانیزه
درپوش گالوانیزه
سه راه تبدیلی گالوانیزه
سه راهی تبدیلی گالوانیزه
تبدیل گالوانیزه
تبدیل گالوانیزه
روپیچ توپیچ گالوانیزه
روپیچ توپیچ گالوانیزه
مهره ماسوره گالوانیزه
مهره ماسوره گالوانیزه

برند های تولید کننده اتصالات گالوانیزه

از برند های تولید کننده اتصالات گالوانیزه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • توپی برزیل
 • مک چین
 • جورج فیشر
 • اتصالات چینی

اتصالات توپی برزیل

اتصالات توپی برزیل از انواع اتصالات دنده ای گالوانیزه و یکی از اتصالات با کیفیت موجود در بازار ایران است و گواهی نامه های متعدد بین المللی زیادی دریافت کرده است.

اتصالات دنده ای گالوانیزه توپی برزیل از جمله زانو، سه راه و بوشن در میان مشتریان بسیار پرفروش و محبوب است.

اتصالات جورج فیشر

اتصالات جورج فیشر یکی دیگر از انواع اتصالات دنده ای گالوانیزه و از اتصالات دنده ای برزیل سنگین تر است و جز اتصالات فشار قوی است.

اتصالات جورج فیشر با اینکه وزن بالایی دارد اما بسیار براق و مناسب بوده و این شرکت از معتبرترین شرکت های اتصالات در بین مصرف کنندگان است.

اتصالات گالوانیزه مک

اتصالات گالوانیزه مک چین نیز یکی دیگر از انواع اتصالات دنده ای گالوانیزه و از جمله اتصالاتی است که در برابر پوسیدگی و آهن خوردگی بسیار مقاوم بوده، پوشش بادوام داشته و در برابر عوامل محیطی مقاومت خوبی دارد.

اتصالات چینی

اتصالات گالوانیزه چینی نیز یکی دیگر از انواع اتصالات دنده ای گالوانیزه و از جمله اتصالاتی است که در برابر پوسیدگی  بسیار مقاوم بوده، پوشش بادوام داشته و در برابر عوامل محیطی مقاومت خوبی دارد.

انواع اتصالات دنده ای گالوانیزه

انواع اتصالات دنده ای گالوانیزه شامل مواردی می شود که هرکدام کاربردهای خاصی دارند.

زانو گالوانیزه نوعی از اتصالات دنده ای گالوانیزه در دو زاویه ۹۰ درجه و ۴۵ درجه که برای استفاده راحت در زوایای مختلف یا زاویه دادن به خطوط لوله مورد استفاده قرار می گیرد.

مغزی گالوانیزه برای گرفتن و وصل کردن دو اتصال دنده داخل (مادگی ) کاربرد دارد.

مهره ماسوره گالوانیزه برای اتصال آسان و قابل بازشدن لوله های گالوانیزه مورد استفاده قرار می گیرد.

سه راهی گالوانیزه برای اتصال سه لوله در زاویه ۹۰ درجه در انشعابات، وقتی هر سه طرف لوله به صورت دنده بیرون (نری) باشد.

سه راهی تبدیلی گالوانیزه ، سه راهی است که دوطرف از انشعابات یک سایز و انشعاب دیگر آن یک سایز دیگر باشد.

چپقی گالوانیزه برای اتصال زاویه های ۴۵ و ۹۰ درجه در انشعابات و خطوط لوله گالوانیزه، وقتی یک طرف لوله به صورت دنده بیرون (نری ) و طرف دیگر انشعاب به صورت دنده داخل (مادگی ) باشد.

بوشن گالوانیزه برای اتصال آسان و قابل بازشدن لوله های گالوانیزه مورد استفاده قرار می گیرد.

روپیچ توپیچ گالوانیزه برای اتصال آسان و قابل بازشدن لوله های گالوانیزه که در دو نوع معمولی و کوتاه است.

تبدیل گالوانیزه در موارد جهت گرفتن، کاهش یا افزایش سایز انشعابات و خطوط لوله گالوانیزه مورد استفاده قرار می گیرد.

درپوش گالوانیزه برای جلوگیری از خروج آب یا سیالات دیگر در انتهای خطوط لوله گالوانیزه کاربرد دارد.

 

به طور کلی، اتصالات آهنی یا فولادی با روکش روی برای جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی است. وقتی صحبت از لوله های فولادی گالوانیزه، اتصالات گالوانیزه لوله و سایر سازه ها به میان می آید، در شرایط مختلف قوی و مطلوب هستند. ما می‎توانیم مزایای زیادی در لوله های گالوانیزه و اتصالات لوله گالوانیزه پیدا کنیم.

عمر طولانی اولین مزیت لوله های فولادی گالوانیزه است و اتصالات لوله گالوانیزه به دلیل عمر طولانی خود معروف هستند.

اتصالات لوله گالوانیزه گرم

اتصالات لوله گالوانیزه گرم شامل زانویی گالوانیزه، زانویی گالوانیزه، سه ‎راهی گالوانیزه، لوله کاهنده گالوانیزه و غیره است.

فرآیند اصلی تولید اتصالات لوله های گالوانیزه گرم عبارتند از: چربی زدایی، آبکشی، ترشی، تمیزکردن، عامل آبکاری کمک غوطه ور، خشک کردن هوای گرم، گالوانیزه گرم، دمش داخلی و خارجی، خنک کننده، غیرفعال کردن و آبکشی.

لایه گالوانیزه از مزایی همچون گالوانیزه گرم ضخیم، پوشش یکنواخت، چسبندگی قوی، عمر طولانی و مزایای دیگر برخوردار است. واکنش پیچیده فیزیکی و شیمیایی بین ماتریس اتصالات لوله و حمام مذاب صورت می‌گیرد و یک لایه آلیاژ روی-فرو آلیاژی محکم با مقاومت در برابر خوردگی تشکیل می‌دهد. لایه آلیاژی با لایه روی خالص و ماتریس اتصالات لوله یکپارچه می‎شود، بنابراین مقاومت در برابر خوردگی آن قوی است.

چقرمگی پوشش قوی است. لایه گالوانیزه؛ گالوانیزه گرم یک ساختار فلز ذوب منحصر به فرد را تشکیل می‎دهد. این سازه فلزی می‎تواند آسیب های مکانیکی ناشی از حمل و نقل و استفاده را تحمل کند. هزینه گالوانیزه کم است. هدف اصلی اتصال های گالوانیزه افزایش مقاومت در برابر خوردگی اتصالات لوله است. اگر بدنه لوله فولادی نیاز به گالوانیزه شدن و ضد خوردگی دارد، اتصالات لوله اتصال مربوطه نیز باید گالوانیزه شوند.

هدف اصلی اتصالات لوله گالوانیزه گرم

هدف اصلی از گالوانیزه، افزایش مقاومت در برابر خوردگی اتصالات لوله است. اتصالات لوله گالوانیزه گرم، عمدتاً برای انتقال گاز، گرمایش و سایر مهندسی خطوط لوله استفاده می‎شود. اتصالات لوله گالوانیزه گرم به طور گسترده‎ای در مهندسی خطوط لوله مانند حمل و نقل گاز و گرمایش، ساخت و ساز، ماشین آلات، معدن زغال سنگ، صنایع شیمیایی، وسایل نقلیه راه آهن، صنعت خودرو، بزرگراه ها، پل ها، کانتینرها، امکانات ورزشی، ماشین آلات کشاورزی، ماشین آلات نفت، ماشین آلات اکتشاف و سایر صنایع تولیدی استفاده می‎شود.

فرآیندهای مختلف گالوانیزه کردن

اتصال های گالوانیزه، خواه از طریق فولاد گالوانیزه گرم به دست بیاید یا روکش روی؛ به روشی مشابه تهیه می‎شود. فولاد تمیز می‎شود تا تمام روغن‎ها، رنگ، گریس، فلس آسیاب (ورقه های کوچک فلز) و زنگ‎زدگی در یک حمام اسید از بین برود.

هنگامی که فولاد گالوانیزه گرم می‎شود در حمام ۴۵۰ درجه سانتی گراد از روی مایع مذاب فرو می‎رود. فولاد و روی مایع به دلیل دمای بالا به یکدیگر متصل می‎شوند  فولاد و روی یکی می‎شوند.

از طرف دیگر، آبکاری روی، در محلول شیمیایی سرد روی، غوطه‎ور می‎شود و از جریان الکتریکی برای اعمال یک لایه روی، استفاده می‎کند. ضخامت پوشش بر حسب میکرون یا میکرومتر (μm) اندازه‎گیری می‎شود. آبکاری روی، به حداقل ضخامت ۵μm (0.005mm) و حداکثر ۲۵μm (0.025mm) نیاز دارد. پوشش فولاد ضخیم‎تر از این، بسیار فنی و گران می‎شود.

گالوانیزه گرم به حداقل ضخامت ۴۵μm (0.045mm) و فراتر از ۱۰۰μm (0.1mm) نیاز دارد.

زانو 90 درجه گالوانیزه

اتصالات دنده ای گالوانیزه

اتصالات دنده ای گالوانیزه یکی از رایج ترین روش های اتصال لوله های فولادی است و به عنوان اتصال دهنده، تقسیم کننده، انشعاب دهنده، تغییردهنده مسیر حرکت لوله، کاهنده سایز و مسدود کننده برای عبور مایع و گاز مورد استفاده قرار می گیرد.

اتصالات دنده ای در استانداردها و سایزهای مختلف ساخته و به بازار عرضه می شود و جنس اتصالات دنده ای از انواع فولادی و چدن مالیبل (چکش خوار) است.

اتصالات دنده ای گالوانیزه شده جهت اتصال لوله های فلزی و سایر تجهیزات مکانیکی به کار برده می شود و اتصال آنها به صورت رزوه ای می باشد.

اتصالات دنده ای قدیمی ترین روش اتصال در سیستم های لوله کشی بوده و معمولا از این نوع اتصالات فلزی در سایزهای بزرگ استفاده نمی شود و معمولا تا سایز ۶ اینچ موجود می باشد.

کاربرد اتصالات دنده ای گالوانیزه

کاربرد اتصالات دنده ای براساس قسمت هایی که مورد استفاده قرار می گیرند، متفاوت و دارای ظاهری سفید رنگ است.

کاربرد اتصالات دنده ای در لوله کشی ساختمان و کارخانجات، آبرسانی در کشاورزی، صنایع صنعتی و پتروشیمی، گاز رسانی، تصفیه خانه های شهری، سد سازی، صنایع کشتی سازی، تجهیزات آتش نشانی و خطوط لوله هوا تحت فشار می باشد.

کاربرد این نوع اتصالات برای انتقال آب آشامیدنی در ساختمان ها و طبقات است، از این اتصالات می توان برای اتصال سیستم رایزر انتقال آب به بخش های دیگر طبقات استفاده کرد.

به طور کلی کاربرد اتصالات دنده ای گالوانیزه در صنایع آب، گاز، بخار، هوا و … است و روش ساخت اتصال های گالوانیزه به دو روش سرد و گرم می باشد.

اتصالات دنده ای گالوانیزه در صنایع مربوط به آبرسانی و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد. این اتصالات به دلیل سطح صیقلی و گالوانیزه بودن آن در کاربردهای آبرسانی ساختمان و تهویه مطبوع هم استفاده می شود.

این اتصالات با فلز روی پوشش داده می شود و سطحی صیقلی پیدا می کند. همانند اتصالات ساکت ولد ، اتصالات دنده ای نیز برای لوله های با قطر کوچک استفاده می شود.

اتصالات دنده ای گالوانیزه در کاربردهای غیر حساس مانند آب آشامیدنی، آتش نشانی، سیستم های خنک کننده ی صنعتی استفاده می شود.

ویژگی اتصالات دنده ای گالوانیزه

ویژگی اتصالات دنده ای گالوانیزه استاندارد آن براساس ASME B16.11 است. رزوه های اتصالات دنده ای براساس استاندارد NPT و با توجه به اینکه رزوه ها داخل اتصال ایجاد شده باشد یا بیرون آن، روپیچ یا توپیچ گفته می شود.

از جمله ویژگی اتصالات دنده ای می توان به نصب آسان، کارآیی بالا، قابلیت آب بندی مناسب در دما، فشار متوسط و مقاومت در برابر خوردگی اشاره کرد.

ویژگی دیگر اتصالات دنده ای کم هزینه بودن آن است. البته این نوع اتصالات به انبساط و انقباض های ناشی از تغییرات دما حساس است، فرسودگی و شکست دنده ها ناشی از ارتعاشات و عدم کارایی در سیستم های خطرناک نیز وجود دارد.

از جمله مزایای اتصالات دنده ای شده می توان به نیاز داشتن به مهارت نصب کم، کارآیی بالا، قابلیت آب بندی مناسب در دما و فشار متوسط و مقاومت در برابر خوردگی اشاره کرد.

اتصالات دنده ای نسبتا کم هزینه می باشد و در برابر خوردگی نیز مقاومت خوبی دارند.

این اتصالات معایبی هم دارد که می توان حساس بودن به انبساط و انقباض های ناشی از تغییرات دما، خستگی و شکست دنده ها ناشی از ارتعاشات و عدم کارایی در سیستم های خطرناک اشاره کرد.

قیمت اتصالات دنده ای گالوانیزه

قیمت اتصالات دنده ای گالوانیزه و مشخصات فنی آن را می توانید از کارشناسان ارشد آهن تک استعلام کنید.

قیمت اتصالات دنده ای توپی ساخت کشور برزیل با کیفیت ترین نوع اتصالات گالوانیزه موجود در بازار و کمی گران تر است.

مزایای اتصالات لوله گالوانیزه

محافظت از لوله های آهنی یا فولادی در برابر خوردگی با استفاده از پوشش محافظ روی به عنوان گالوانیزه شناخته می‎شود. رایج ترین روش گالوانیزه، گالوانیزه گرم است که در آن قطعات در حمام روی مذاب غوطه ‎ور می‎شوند. اتصال های لوله گالوانیزه به طور گسترده در صنایع نفت و گاز، ساختمان سازی، آب و فاضلاب استفاده می‎شود. از این اتصالات در کاربرد های خشن و مرطوب نیز استفاده می‎شود. علاوه بر این استفاده از این اتصالات باعث کاهش هزینه های تعمیر و تعویض می‎شود.

به طور کلی، اتصالات لوله  گالوانیزه ورق آهن یا فولاد با روکش روی برای جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی است. در مورد لوله های فولادی گالوانیزه، اتصالات و سازه های دیگر، در شرایط مختلف قوی و مطلوب هستند. ما می‎توانیم مزایای زیادی در لوله ها و اتصالات پیدا کنیم.

 1. عمر طولانی اولین مزیت لوله فولادی گالوانیزه است، اتصالات به دلیل عمر طولانی خود شناخته می‎شوند.
 2. کیفیت بالا، ضد‎خوردگی و زنگ زدگی.
 3. بازرسی آسان از دیگر مزایای استفاده از اتصال های گالوانیزه می‎باشد. تاریخ تولید و برند را می‎توانید در محصولات ADTO مشاهده کنید. فرآیند بازرسی بسیار ساده و سرراست است.
 4. مونتاژ سریع نیز یکی دیگر از مزایای اضافه شده این لوله ها و اتصالات است. فولاد با کیفیت باید به درستی کار شود. اتصالات گالوانیزه لوله دارای مزایا و مزایای مختلفی می‎باشد.
 5. راه حل لوله کشی کم هزینه
 6. هزینه نگهداری کم

از آنجایی که فرآیند گالوانیزه یکی از ارزان ترین روشهایی است که برای محافظت از فولاد یا آهن استفاده می‎شود، لوله های ساخته شده از این فرآیند معمولاً هزینه بسیار کمتری دارند. این نیز به دلیل این واقعیت است که روش های دیگر محافظت از فولاد کار فشرده هستند که هزینه کلی پردازش را افزایش می‎دهد. برعکس، فرآیند گالوانیزه کاملاً بدون دردسر است و نیاز به عملیات کمتر سنگینی دارد که به هزینه کلی لوله‌ها اضافه نمی‌کند.

به دلیل چقرمگی و استحکام، لوله های Gi برای مدت زمان طولانی‎تری بادوام و کاربردی می‎مانند. این لوله‌ها همیشه در درازمدت ارزان‌تر هستند، زیرا خوردگی نمی‌کنند و در برابر ضربه و همچنین نشتی مقاومت می‌کنند. لوله‌های Gi از آنجایی که با روی پوشانده شده‌اند، خواص خود را برای مدت قابل‎ توجهی حفظ می‌کنند و نیاز به نگهداری کم دارند.

تعمیر و نگهداری کم اتصال های گالوانیزه به این معنی است که هزینه های کلی این ابزارها در طول چرخه عمر آنها بسیار پایین می‎ماند. این عامل باعث می‌شود لوله برای کاربردهایی که در مکان‌های دورافتاده قرار دارند و دسترسی به آن و انجام تعمیرات در آن‌ها سخت می‌شود، گزینه مناسب‌تری باشد.

فهرست
تماس با کارشناسان آهن تک
ارسال پیام از طریق واتس آپ