علت ترک خوردگی لوله فولادی و اقدامات پیشگیرانه

علت ترک خوردگی لوله فولادی و اقدامات پیشگیرانه

خلاصه مقاله 

گاهی اوقات پدیده ترک خوردگی لوله فولادی ضد زنگ صحنه متفاوتی به نظر می‌رسد در حالی که چهار نوع مشترک وجود دارد. در حقیقت، استفاده از روان کننده‌های مناسب برای اثر کششی لوله فولادی ضد زنگ بدیهی است. روان کننده می‌تواند لایه‌ای از پرده نازک را با خاصیت و انعطاف‌پذیری بین مهره‌های محدب و مقعر ایجاد کند.

علت ترک خوردگی لوله فولادی و اقدامات پیشگیرانه

گاهی اوقات پدیده ترک خوردگی لوله فولادی ضد زنگ صحنه متفاوتی به نظر می‌رسد در حالی که در چهار زمان متفاوت ترک خوردگی اتفاق می افتد :

ترک خوردگی لوله فولادی در چهار زمان مختلف اتفاق می افتد 

 

۱- به ترتیب ترک خوردگی پس از تغییر شکل لوله فولادی

۲- بلافاصله پس از خروج لوله فولادی از قالب تغییر شکل،  ترک خوردگی رخ می‌دهد

۳- ضربه یا لرزش به لوله فولادی پس از تغییر شکل ترک خوردگی رخ می‌دهد

۴- ترک خوردگی لوله فولادی در طی زمان استفاده از لوله

دلایل اصلی ترک خوردگی لوله فولادی 

 

 دلایل اصلی ترک خوردکی لوله فولادی : انعطاف پذیری کم، ضریب کشش بالا، ضریب سختی زیاد لوله فولادی ضد زنگ  است. مرحله تغییر شکل لوله فولادی ضد زنگ نسبتاً کوتاه از عملکرد تا ترک خوردگی است.

مخصوصاً از انواع لوله فولادی ضد زنگ، شاخص سرسختی فولاد ضد زنگ آستنیتی نسبتاً زیاد است. لوله فولادی ضد زنگ آستنیتی یک ماده کم‌ ثبات است. هنگامی که تغییر شکل رخ می‌دهد‌، تحول فاز ایجاد می‌کند‌، به راحتی ساختار مارتنزیت را تشکیل می‌دهد و فاز مارتنزیتی شکننده است‌.

بنابراین ایجاد ترک خوردگی در آن آسان می‌باشد. در طی تغییر شکل پلاستیک، با افزایش تحول فاز آستنیت محتوای فاز مارتنزیتی نیز تغییر بیشتری می‌یابد و تنش پس مانده نیز افزایش می‌یابد و در نتیجه یک چرخه نادرست ایجاد می‌شود. در طول پردازش‌، فولاد ضدزنگ نیز مستعد ترک خوردگی خواهد بود.

 

چگونه از ترک خوردگی لوله‌ فولادی درطی زمان استفاده جلوگیری کنیم؟

علت ترک خوردگی لوله فولادی و اقدامات پیشگیرانه

 

در حقیقت، استفاده از روان کننده‌های مناسب برای اثر کششی لوله فولادی ضد زنگ بدیهی است. روان کننده می‌تواند لایه‌ای از پرده نازک را با خاصیت انعطاف‌پذیری و بین مهره‌های محدب و مقعر ایجاد کند، که برای ترسیم لوله فولادی ضد زنگ بسیار مفید است.

پرده نازک فلوراید پلی وینیلیدن همچنین می‌تواند به عنوان روان کننده برای ترسیم قسمت‌های عمیق لوله‌ فولادی ضد زنگ با تغییر شکل بزرگ و شکل‌گیری دشوار استفاده شود. فیلم PVDF از مقاومت عالی، انعطاف پذیری و سفتی خاصی برخوردار است و تمیز کردن آن بسیار راحت است. فیلم خشک پیچیده Dangtu، در فرآیند رسم تغییر شکل فیلم خشک دارای جای‌خالی است که همیشه می‌توان چیزی در آن قرار داد آن نازک می‌باشد که دارای تخلخل و ترک خوردگی فیبری است، بنابراین می‌توان آن را در روغن مشخصی ذخیره کرد.

که این فیلم لایه‌ای از روان کننده فیلم خشک است. این روش روغنکاری می‌تواند به طور مؤثر صفحه فولادی ضد زنگ تغییر شکل یافته و سطح قالب را از یکدیگر جدا کند و اثر روغن کاری آن بسیار مناسب است. آن برای افزایش طول عمر سرویس و نرخ واجد شرایط بودن محصول مفید است.

علاوه بر این، روش‌های ساده دیگری نیز وجود دارد، به عنوان مثال، چدن سفید به عنوان ابزار سنگ زنی لبه استفاده می‌شود. از آنجا که خاصیت ذخیره روغن از چدن سفید خوب است‌، می‌توان فیلم روانکاری را تولید کرد‌، یا از نگه‌دارنده مخروطی خالی نیز می توان استفاده کرد. همچنین می‌توان لبه‌های قطعه کار را صاف‌تر کرده و شکاف کوچک باز را از بین برد که می تواند از شکل‌گیری و گسترش ترک جلوگیری کند.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
تماس با کارشناسان آهن تک
ارسال پیام از طریق واتس آپ