لوله آلیاژی

لوله چیست؟  

 

لوله استوانه‌ای توخالی است که از آن برای انتقال یا نگهداری سایر مواد و مایعات استفاده می‌کنند. لوله‌ها می‌توانند از مواد مختلفی مثل آهن، فولاد، پلیمر، شیشه و غیره ساخته شوند. از انواع لوله می‌توان به لوله‌های فلزی و لوله‌های پلی اتیلنی که کاربرد فراوانی دارند اشاره نمود.

 

آلیاژ چیست؟

آلیاژ یا هم‌جوشه، مخلوط یا محلول جامد فلزی متشکل از یک فلز اصلی که آن را فلز پایه می‌گویند با یک یا چند عنصر فلزی یا غیرفلزی است. به زبان ساده، آلیاژ، ترکیبی از یک فلز با یک یا چند عنصر دیگر است. برای مثال فولاد، آلیاژ آهن با کربن است.

آلیاژ معمولاً خواصی متفاوت از عناصر تشکیل دهنده خود دارد. بسته به میزان همگنی در اختلاط عناصر، هم‌جوشه می‌تواند تک فاز یا چند فازی باشد.

 

لوله آلیاژی چیست؟

لوله های آلیاژی لوله هایی هستند که از ترکیب چندین فلز ساخته میشوند، برای مثال لوله های فولادی نمونه ای از لوله های آلیاژی هستند که  از ترکیب آهن و کربن ساخته میشوند.

 

کاربرد لوله آلیاژی

لوله های  آلیاژی در سیستم لوله کشی صنعتی برای سیستم های با دمای بیش از C °۴۰۰ مورد استفاده قرار می گیرد.

موارد کاربرد و تنوع جنس لوله آلیاژی عبارت است از:

 

الف) A335-P11 :

برای محدوده دمایی C °۴۰۰ تا C ° ۴۷۰

 

ب) A335-P22 :

برای محدوده دمایی C ° ۴۸۰ تا C ° ۵۵۰ ( هدرهای اصلی بخار )

 

پ) A335-P91 :

برای محدوده دمایی بالاتر از C ° ۵۰۰

 

ت) A335-P92 :

برای محدوده دمایی بالاتر از C ° ۵۶۰

 

لوله آلیاژی

 

مزایای لوله آلیاژی

 1. استحکام  و دوام بالای لوله
 2. مقاومت بالا در مقابل خوردگی سایشی و حبابی
 3. مقاومت دربرابر خوردگی تنشی
 4. ایده آل برای استفاده در محیط آبی  و شیمیایی
 5. مورد استفاده در مبدل حرارتی و خطوط لوله هیدرولیک

 

مشخصات فنی لوله آلیاژی

لوله های آلیاژی دارای مشخصات فنی و ابعادی شامل قطر خارجی و ضخامت می باشند. دامنه ابعادی قابل تولید برای لوله آلیاژی شامل ۱*۸ تا ۳٫۷۵*۷۵ می باشد.

 

لوله آلیاژی

ASTM A335 P92

 

دمای ۶۲۱ درجه در نیروگاه ها به عنوان دمای فوق العاده بحرانی شناخته میشود.لوله a3335 p92 برای برآورده کردن مقاومت بالا در برابر چنین حرارتی براس استفاده در بویلر ها و نیروگاه طراحی و ساخته شد. آلیاژ p92  فولاد ورژن بهبود یافته ای از آلیاژ p91 است که از فلز های تنگستن، وانادیوم، نیوبیوم، مولبیدن، فریت، آستنیت، بور و نیتروژن ساخته شده است.
 
 

ASTM A335 P91

 

لوله a335 p91 ترکیبی از فلز های کروم،مولبیدن و… در بهترین درجه است. فلز کروم باعث افزایش مقاومت در دمای بالا و مقاومت در برابر اکسیداسیون ماده P91 می شود. مولیبدن مقاومت خزش SA335 P91 را افزایش می دهد. مقادیر کمتری از نیکل و منگنز نیز وجود دارند که باعث افزایش سخت شدن لوله  A335 P91 می شوند. مولیبدن P91  ماده  اصلی است که در نیروگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد. لوله A335 P91 با عادی سازی در ۱۰۵۰ درجه سانتیگراد و سپس خنک کردن تا  ۲۰۰ درجه سانتیگراد شکل می گیرد. سپس با گرم کردن ۷۶۰ درجه سانتی گراد گرم می شود. دما و سرعت خنک کننده برای ماده P91 بسیار مهم است.
 

ASTM A335 P11

 
 
لوله بدون درز ASTM A335 P11 یک لوله فولادی آلیاژی Cr-Mo معمولی برای خدمات با درجه حرارت بالا است. از خصوصیات مکانیکی این لوله ها این است که مقادیر کشش طولی و عرضی اندازه گیری شده در ۲ اینچ یا ۵۰ میلی متر (یا ۴D) به ترتیب نباید کمتر از ۳۰٪ و ۲۰٪ باشد. لوله های ASTM A335 P11 ممکن است سرد یا گرم نورد شوند. هر لوله باید برای تصفیه حرارتی مجدداً گرم شود.
 

ASTM A335 P22

 
 
این نوع لوله به دلیل کاربردی بودن بالا،کیفیت بسیار بالای در برابر دما و استحکام بالایی که دارد در صنایع مختلفی از جمله نیروگاه های اتمی ، پتروشیمی ها ، صنایع لبنیات،ساختمان،تصفیه خانه های آب و…مورد استفاده قرار میگیرد. لوله ASTM A335 gr P22  یک لوله فولادی آلیاژ فریتیک مداوم برای استفاده در دمای بالا است. لوله های ترکیبی P22 بدون درز مناسب برای کاربرد درجه حرارت بالا ، به عنوان مثال ، شعله ور شدن (ونستونینگ) و فعالیت های قاب بندی مقایسه ای ،  برای جوشکاری ترکیبی در تجارت برق و نیروگاه های نفتی است.
 
لوله بدون درز ASME SA 335 Alloy Steel P22  به دلیل داشتن مواد مولیبدن (مو) و کروم (Cr) لوله مولی کرومی ASTM A335 P22 نامیده می شود. مولیبدن کیفیت لوله P22 را تا حد امکان حفظ می کند و در برابر سایش  آن محافظت می کند. مولی بهترین ماده افزودنی منفرد است که باعث بهبود کیفیت خزش دما بالا از لوله های بدون درز ASTM A335 P22 ، ASTM A335 Grade P22 آلیاژ می شود.
 
لوله های بدون درز ASTM A335  P22 لوله های بدون درز و فشار بالا، در شرایط حرارتی تا ۲۲٫۵m در دسترس هستند.  لوله های فولادی آلیاژی ASTM A335 P22 و لوله تبخیر کننده آلیاژ تا ۲۵ متر با قابلیت انعطاف پذیری نزدیک ، در اندازه گیری های استاندارد و غیر استاندارد و یا از راه دور در داخل کنترل شده ارائه شده است.
 
 

لوله کاپرنیکل

 

کاپرنیکل یا نیکل مس (CuNi) آلیاژ مس است که حاوی نیکل و عناصر تقویت کننده مانند آهن و منگنز است. میزان مس به طور معمول بین ۶۰ تا ۹۰ درصد متغیر است. (فلز مونل یک آلیاژ نیکل مس است که دارای حداقل ۵۲ درصد نیکل است.)
با توجه به محتوای بالای مس ،کوپر نیکل در برابر خوردگی توسط آب نمک دریا بسیار مقاوم است و از این رو برای لوله کشی ،مبدل های حرارتی و کندانسور ها در سیستم های آب دریا و برای سخت افزار های دریایی از آن استفاده میشود.
از دیگر استفاده کوپر نیکل استفاده در تجهیزات نظامی ، صنایع شیمیایی ، پتروشیمی و صنایع الکترونیکی است.
سایز ها و ضخامت های لوله بدون درز کاپر نیکل که در آهن تک موجود می باشند عباتند از :
 

تیوب و لوله بدون درز کاپر نیکل ۹۰/۱۰ (C7060)

 •  قطر  : ۶mm تا ۳۶۸mm
 • ضخامت: ۰٫۵mm تا ۱۲mm

تیوب و لوله بدون درز کاپر نیکل۷۰/۳۰ (C7150)

 • قطر :  ۶mm تا ۱۴۱mm
 • ضخامت: ۰٫۵mm تا ۱۲mm

لوله درز دار کاپر نیکل ۹۰/۱۰ (C7060)

 • قطر: ۳۵۵mm تا ۹۱۴mm
 • ضخامت: ۴mm تا ۱۲mm

لوله و تیوب کاپر نیکل ۹۵/۰۵( C70400)
لوله و تیوب کانیفر (C71640)
لوله و تیوب کاپر نیکل ۸۰/۲۰ (C71000)

 

قیمت لوله آلیاژی

برای سفارش لوله آلیاژی و آگاهی از قیمت لوله میتوانید از طریق راه های ارتباطی با کارشناسان متخصص و خبره آهن تک  در زمینه  لوله مشاوره داشته باشید و با آگاهی کامل محصول مورد نظر خود را انتخاب  و سفارش دهید.

گروه بازرگانی آهن تک با بیش از ۲۰ سال سابقه در زمینه خرید و فروش  لوله آماده تامین لوله های آلیاژی زیر در حجم بالا می باشد.

 

 •  لوله آلیاژی A333 (A333 Gr.1 – A333 Gr.6)
 • لوله آلیاژی A335 (P11 – P22 – P5 – P9)
 • لوله آلیاژی A691 (A691 Gr.1-1/4Cr – A691 Gr.2-14Cr)
 • لوله آلیاژی A671 (A671 CC65)
 • لوله ۲۴ اینچ A691
 • لوله ۲۴ اینچ A335
 •  لوله مانیسمان آلیاژی اروپائی A333
 • لوله مانیسمان آلیاژی اروپائی A335
 • لوله آلیاژی A333 ، A335 ، A691 ، A671 ، A106 NACE ، A672
 • لوله مانیسمان آلیاژی  A335 ، A333

 


 مقاله پیشنهادی:لوله مانیسمان لانترین

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
تماس با کارشناسان آهن تک
ارسال پیام از طریق واتس آپ